Najnowsze artykuły

Co ile jest gazetka Biedronka? Jakie są...

Gazetka Biedronka to nieodłączny element planowania zakupów dla wielu Polaków. Regularne promocje na artykuły spożywcze, chemię gospodarczą i inne...

Czytaj Więcej

Top 9 produktów spożywczych, które pomogą obniżyć poziom stresu

Czy wiesz, że jedzenie, które spożywasz, określa Twój poziom stresu? Regularne spożywanie niezdrowego i śmieciowego jedzenia nie tylko zwiększa poziom stresu, ale także prowadzi do niepokoju. Istnieją jednak pokarmy, które mogą pomóc Ci uwolnić się od stresu, a także utrzymać Cię w dobrej kondycji. Jest to jeden z głównych powodów, dla których dietetycy i kilku ekspertów od zdrowia psychicznego sugerują ludziom spożywanie zdrowej żywności, aby zachować sprawność fizyczną, jak również osiągnąć ogólny byt.

Oto kilka pokarmów, które należy włączyć do swojej diety, jeśli szukasz sposobów, aby uwolnić się od stresu:

#1 Herbata ziołowa

Ludzie od tysięcy lat stosują zioła w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Badania naukowe wskazują, że niektóre zioła mogą pomóc w łagodzeniu objawów niepokoju. Herbata ziołowa ma również ogromny wkład w redukcję, jak i eliminację stresu. Głównie adaptogeny obecne w ziołach pomagają organizmowi przystosować się do stresu i współpracują z nim w celu znalezienia idealnej równowagi. Niektóre pomagają Ci się zrelaksować, inne pomagają Ci zasnąć, a jeszcze inne zapobiegają bólom głowy.

Dostarczają one różnych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które są ważne dla uspokojenia umysłu i poprawy nastroju. Herbaty ziołowe zawierają również olejki eteryczne, które są znane z ochładzania nerwów. Ponadto, te ciepłe herbaty ziołowe poprawiają krążenie krwi i pobudzają proces detoksykacji w organizmie, co z kolei poprawia ogólny nastrój. Kilka herbat ziołowych, które będą Twoimi najlepszymi towarzyszami to Kehwa, herbata różana, herbata z mięty pieprzowej, herbata rumiankowa, herbata z szałwii i herbata ze świętej bazylii.

#2 Ciemne czekolady

Ciemne czekolady okazują się być przydatne w celu poprawy nastroju i złagodzenia stresu. Kiedy poziom cukru w Twoim organizmie spada poniżej pewnego poziomu, czujesz się rozdrażniony i zaczynasz stresować swój umysł. Niski poziom cukru może być doprowadzony do normy poprzez spożywanie pokarmów, które przywracają poziom cukru we krwi. Ciemna czekolada jest bogata w klasę przeciwutleniaczy zwanych flawonoidami, które pomagają poprawić wrażliwość na insulinę, ciśnienie krwi i ogólny nastrój. Badania wykazały, że spożywanie 40g ciemnej czekolady dziennie będzie więcej niż wystarczające, abyś był szczęśliwy i wolny od wszelkiego rodzaju stresu.

#3 Pełne ziarna

Jeśli szukasz składników, które muszą znaleźć się w Twoim codziennym posiłku, to jednym z najważniejszych składników są pełne ziarna. Są one bogate w węglowodany złożone i dostarczają organizmowi niezbędnej energii dla umysłu i ciała, ale także kontrolują hormony, które sprawiają, że czujesz się zestresowany. Twoja uwaga, jak również koncentracja podczas wykonywania określonego zadania będzie również wzmocnione, ponieważ całe ziarna zwiększa poziom serotoniny w organizmie.

Jeśli można spożywać pokarmy, które dodają włókna wraz z węglowodanów w posiłku, a następnie to połączenie może być bardzo korzystne w łagodzeniu stresu. Niektóre z przykładów takich produktów spożywczych obejmują gotowane ziemniaki, proso, pełne ziarno i brązowy ryż.

#4 Awokado

Kwasy tłuszczowe omega-3 i witamina B w awokado są odpowiedzialne za zapewnienie Twojemu umysłowi ulgi od stresu. Witamina B6 pomaga organizmowi wytwarzać kilka neuroprzekaźników, w tym serotoninę, która wpływa na pozytywny nastrój. Niedobory tych witamin zostały powiązane z podwyższonym poziomem lęku u niektórych osób. Awokado jest bogate w łagodzące stres witaminy B6 i zdrowe dla serca tłuszcze, które mogą pomóc w zmniejszeniu niepokoju. Jest medycznie udowodnione, że awokado może złagodzić stres. Kilka problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi i otyłość, można również regulować poprzez spożywanie awokado.

#5 Ryby

Wszyscy wiemy, że jedzenie ryb może sprawić, że Twoje serce będzie zdrowe. Oprócz tego, obecność omega-3 w rybach może również pomóc Ci zmniejszyć stan zapalny, niepokój i wyeliminować stres z umysłu. Kilka składników odżywczych obecnych w owocach morza będzie współdziałać z neuronami w mózgu i sprawi, że poczujesz się o wiele lepiej. Ponadto, tłuste ryby mogą blokować, a w niektórych przypadkach również przeciwdziałać biomarkerom stresu. Tłuste ryby, takie jak tuńczyk, łosoś i sardynki są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają zwalczać stany zapalne, co jest częstym skutkiem stresu, a także zawierają wiele witamin, które utrzymują ciało w dobrej kondycji i zwiększają moc funkcjonowania mózgu.

#6 Ciepłe mleko

Czasami może się zdarzyć, że nie jesteś w stanie spać z powodu stresu. Brak snu może pogorszyć te warunki. Spożywanie małej filiżanki ciepłego mleka przed pójściem do łóżka bardzo pomaga. Mleko szczyci się składnikiem - tryptofan, niezbędny aminokwas, który jest kluczowym składnikiem w podejmowaniu serotoniny. Cukry mleczne, podobnie jak wszystkie węglowodany, działają na serotoninę w mózgu, co pomaga w lepszym cyklu snu. Co więcej, ciepłe mleko sprawia, że Twoje ciało jest zrelaksowane, a umysł spokojny. Wapń obecny w mleku nie tylko pomaga w utrzymaniu gęstości kości, ale także daje siłę mięśniom, co z kolei łagodzi stres.

#7 Orzechy

Orzechy są niewielkich rozmiarów, ale mają w sobie kilka składników odżywczych. Stres może być głównie spowodowany brakiem witamin i zdrowych kwasów tłuszczowych. Brak tych elementów może zostać uzupełniony poprzez spożywanie sporej ilości orzechów. Badania dowiodły, że spożywanie orzechów nie tylko złagodzi stres, ale również utrzyma ciśnienie krwi w organizmie pod kontrolą.

#8 Owoce sezonowe

Wśród kilku korzyści płynących z owoców, jedną z głównych jest to, że spożywanie owoców sezonowych pomaga w eliminowaniu stresu z umysłu. Owoce, zwłaszcza te, które mają bogatą zawartość kwasu cytrynowego, pomogą Ci w walce ze stresem. Zawierają one flawonoidy i inne niezbędne witaminy i składniki odżywcze, które są wymagane przez twój umysł do prawidłowego funkcjonowania.

Oprócz owoców, należy również spożywać odpowiednią ilość zielonych warzyw liściastych, ponieważ pomagają one zachować ostrość umysłu i zwiększają zdolność do radzenia sobie z najtrudniejszymi sytuacjami. Dlatego upewnij się, że włączysz sezonowe owoce i warzywa liściaste, aby złagodzić stres i zbudować energię.

#9 Kurkuma

Spożywanie kurkumy nie tylko leczy Twoje fizyczne rany, ale także uzdrawia Cię psychicznie. Kurkuma może wyeliminować niepokój, jak również stres poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Przyczyną lęku i depresji może być stres oksydacyjny. Jednym z najlepszych sposobów na dodanie kurkumy do swojej diety jest wypicie filiżanki ciepłego mleka kurkumowego, popularnie zwanego złotym napojem, aby wzmocnić sen, odporność i oddalić stres.

Podsumowanie

Jeśli zapewnisz sobie regularne spożywanie wyżej omówionych produktów spożywczych, pozbycie się stresu nie będzie trudne do osiągnięcia. Wszystkie negatywne skutki w Twoim ogólnym nastroju i zachowaniu, które występują z powodu stresu, również przestaną istnieć. Nie tylko będziesz w stanie żyć szczęśliwe i spokojne życie, ale również bezstresowe życie!

Tags: niepokój żywności żywności dla niepokoju żywności do złagodzenia stresu stresu ulgi

Komentarze (0)

Zostaw komentarz