Gazetka Biedronka to nieodłączny element planowania zakupów dla wielu Polaków. Regularne promocje na artykuły spożywcze, chemię gospodarczą i inne...
Czytaj WięcejJak przestać jeść słodycze
Dlaczego kochamy słodycze
Słodycze są źródłem energii, a miłość do nich jest uwarunkowana przez naturę. Przodkowie współczesnego człowieka nie musieli biegać po jedzenie do najbliższego hipermarketu. Polowanie i zbieractwo to niełatwe i pracochłonne zajęcia.
A przyjemność z posiłku jest jednym z mechanizmów, który powinien skłonić organizm do bardziej aktywnego zdobywania pożywienia. Odpowiednio, im więcej kalorii w produkcie i im łatwiej jest go rozłożyć na składniki, które są przyswajalne przez komórki ciała, tym bardziej go lubimy.
Jak dużo cukru można jeść
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby kraje ograniczyły spożycie cukrów przez dorosłych, a dzieci ograniczyły spożycie cukru do 10% całkowitej wartości energetycznej diety. WHO twierdzi, że zmniejszy to ryzyko otyłości i próchnicy zębów. Specjaliści zauważają, że ograniczenie spożycia cukru do 5% dziennego spożycia kalorii przyniesie dodatkowe korzyści zdrowotne.
W związku z tym, niezbyt aktywnemu trzydziestolatkowi o wzroście 180 cm i wadze 70 kg zaleca się spożywanie nie więcej niż 60 gramów cukru dziennie. Teraz, zgodnie z danymi statystycznymi, przeciętny Rosjanin spożywa w Federacji Rosyjskiej potencjalnie 40 kg cukru rocznie, co stanowi około 109 gramów dziennie.
Jak ograniczyć spożycie słodyczy
1. Dodaj do swojej diety węglowodany złożone
Słodycze są szybko rozkładane na cukry proste, co zmusza Cię do szukania nowych źródeł energii. Porcja płatków śniadaniowych również w końcu zostanie przekształcona w cukry proste, ale proces ten będzie trwał dłużej, więc dłużej będziesz syty.
2. Zmniejszaj stopniowo spożycie cukru
Zamiast trzech kostek rafinowanego cukru, zacznij wrzucać do herbaty dwie, a potem jedną. Nie sięgaj po drugiego cukierka. Podziel tort na pół z przyjacielem lub drugą połówką. Będziesz cieszyć się słodyczą, ale zjesz o połowę mniej cukru.
3. Nadaj sens konsumpcji słodyczy
Nie jedz lodów w biegu, a słodyczy przy komputerze. W ten sposób nie uzyskasz pełnej przyjemności, ale zjesz porcję cukru.
4. zrezygnować z rytuałów związanych z jedzeniem słodyczy
Na przykład popołudniowa herbata z kolegami, ciasto w bufecie teatralnym itd. Zastąp pochłanianie słodyczy czymś z nimi nie związanym.
5. Nie nagradzaj się słodyczami.
To tworzy niezdrową więź. Najpierw kończysz ważny projekt i kupujesz tort. Potem zaczynasz jeść ciastka w chwilach stresu, bo słodycze kojarzą Ci się z sukcesem i radością. Nagradzaj się czymś niestrawnym lub odkładaj pieniądze, które zamierzałeś wydać na słodycze do skarbonki.
6. Pomyśl, jak odwrócić swoją uwagę od ochoty na słodycze
Na przykład, możesz usiąść 50 razy lub powtórzyć 10 słów z języka obcego. Jest szansa, że po wysiłku fizycznym lub umysłowym nie będziesz już dbał o cukier.
7. Pij wodę zamiast słodzonych napojów
Puszka coli zawiera 39 g cukru - to więcej niż połowa dziennego zapotrzebowania przeciętnego człowieka. Szklanka soku pomarańczowego ma 33 g.
8. Zacznij czytać etykiety
Cukier znajduje się w wielu produktach spożywczych w miejscach, w których nie spodziewalibyśmy się go znaleźć. Mowa tu np. o musli, słodkiej kaszce, która nie wymaga gotowania, ketchupie. Zastąp je analogami bez cukru.
9. Utrzymuj swoje ciało w pełnej objętości
Tak długo, jak nie jesteś bardzo głodny, łatwiej jest kontrolować to, co jesz.
10. Przygotuj własne desery.
W tym przypadku można kontrolować ich słodycz. Po prostu wrzuć do ciasta mniej cukru niż przewiduje przepis.
11. Przyjmuj witaminy zawierające chrom
Niektóre badania Effects of Chromium Picolinate on Food Intake and Satiety wykazały, że pikolinian chromu może zmniejszać łaknienie węglowodanów. Jeśli zdecydujesz się spróbować, na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem.
Siła woli i te wskazówki pomogą Ci pokonać głód cukru. Nie poddawaj się w dążeniu do celu, a Twoje ciało Ci podziękuje!
Komentarze (0)